Egyéni TSMT terápia
3 hónapos kortól

Kinek ajánljuk?

Az egyéni Tervezett Szenzo-Motoros Tréning  terápiát olyan gyermekeknek ajánljuk 3 hónapos kortól 8 éves korig, akikre az alábbi tünetek közül egy, vagy több jellemző:

  • Megkésett beszédfejlődés
  • Megkésett mozgásfejlődés
  • Gyermekkori autizmus nem együttműködő gyermek esetén
  • Asperger szindróma nehezen együttműködő gyermek esetén
  • Nagyfokú figyelmi és koncentrációs problémák
  • Központi idegrendszeri sérülés (CP) 5 éves kor alatt
  • Nagyfokú tanulás alapú zavarok (Dyscalculia, dyslexia, dysgraphia)
  • Regulációs zavarok (Evés -, alvás – problémák)
  • Viselkedésbeli problémák, fokozott agresszió
  • Szorongás
  • Együttműködés hiánya
  • Kontrollfunkciók gyengesége
  • Szenzoros feldolgozási zavarok (SPD)
  • Prevenciós jelleggel, amennyiben a fentebb található tünetek jelentkeztek már a családban szülő/nagyobb testvér esetén

Amennyiben a gyermek fejlődésének megkésettsége 3-6 hónapnál nagyobb, vagy stagnálása jelentős, vagy vizsgálatokkal igazoltan az akadályozott övezetben, azaz 50%-nál alacsonyabb szinten teljesít az Idegrendszer érettség, és a Mozgás érettség területén, javasolt elkezdeni a gyermek egyéni TSMT terápiás fejlesztését. Abban az esetben is javasolt az egyéni terápia elkezdése, ha a gyermek nem képes a terápiás feladatok megértésére, utánzására vagy végrehajtására, vagy viselkedése regressziót, opponálást mutat, és feladathelyzetbe nem hozható, figyelme rövid, könnyen terelődik, és nem képes más szakemberekkel együtt működni.

Hogyan zajlik a terápia?

Az egyéni TSMT terápia minden esetben a Longitudinális Komplex Vizsgálat (LongiKid) felmérésével indul, mely visszajelzést ad a gyermek szenzo-motoros és kognitív állapotáról, kimutatja az esetleges elmaradásokat, és meghatározza a terápiás célokat. Amennyiben a gyermek nem együttműködő a felmérés alatt, vagy vizsgálati helyzetbe nem hozható, az elsődleges terápiás cél ennek az együttműködésnek a kialakítása, ami megkönnyíti a gyermek valós részképességprofiljának a kimutatását az első fél éves kontrollvizsgálatkor.

A szakképzett TSMT terapeuta az első vizsgálat után több, mint 1000 feladatból választja ki és állítja össze a személyre szabott TSMT tréninget, majd betanítja a szülőknek, akik így otthon tudják a feladatsort gyakorolni a gyermekkel a terapeuta által meghatározott rendszerességgel. Igény szerint lehetőség van egy hónapban több alkalommal is gyakorolni a családnak a terapeutával, a protokoll szerint azonban havonta egy alkalommal kötelező kontrollra visszamenni az intézménybe. A havonta történő kontrollon és a kéthavonta történő átíráson a terapeuta beállítja a feladatok és az ingerek erősségét, szükség esetén korrigálja a feladatok kivitelezését, és a terápiás céloknak megfelelően nehezíti a feladatokat.

kuckó4

Mennyi ideig tart a TSMT I terápia?

A TSMT I terápia életkortól és együttműködéstől függően alkalmanként 20 perctől (3 hónapos és 12 hónapos kor között) 90 percig tart. Az ismétlések előrehaladtával egy időben csökken a tornasor elvégzésének ideje, ám bizonyos életkor után 30 percnél kevesebb idő hatástalan az idegrendszeri struktúrák hatékony átformálására. A TSMT I terápia jellemzően legalább fél évig tart, ezután visszamérés következik, ami meghatározza a további terápiás célkitűzéseket. Amennyiben a gyermek életkori elmaradása a kontrollvizsgálat után 3 hónapnál kevesebbet mutat, vagy tünetei csökkentek, vagy teljesen eltűntek, a terápia abbahagyható, vagy más fejlesztéssel (logopédia, gyógypedagógiai fejlesztés, drámapedagógia, alapozó terápia, csoportos TSMT terápia stb) kiváltható. 

(Forrás: bhrgmodel.org)

TSMT eszközök

Billenőlap

65 cm x 65 cm

Gördeszka

76 cm x 25 cm

Fitness labda

minimum 95 cm átmérő